Нацията като мяра

Шотландците са нация, създадена от много култури и народи. Това обаче не им пречи да се определят и да зададат идентичност на своята история, култура и образ.

Тази нация, създадена от множество етнически групи, получава име едва през IX в., когато Кенет Макалпин става първият крал на скотите. Съществуват множество легенди и митове, свързани със зараждането на шотландската култура. Тя събира в себе си културата на франките, иберите, различните култури на Централна и дори Източна Европа, както и на Скандинавия. Освен това тя може да се счита по определение за келтска, тъй като това название предполага един събирателен образ, попил всичко най-добро и ценно от всички култури и народи. Затова когато римляните пристигат на територията на Шотландия през 80-те години от новата ера, те се сблъскват всъщност със същите хора, които са срещали в Бретан.

Особена роля във формирането на шотландците като нация изиграва пристигналото от Ирландия племе Дал Риади, както и келтските мисионери, дошли през IV в. Не бива тук да се омаловажава и ролята на норманите, които привнесли културата на викингите във формирането на шотландския характер и дух. Разбира се, трябва да споменем и фините, пристигнали в Шотландия и Ирландия и предопределили основните мистични аспекти в шотландската култура.

Към всичко това трябва да добавим и тамплиерите, които според една от версиите намират убежище в Шотландия, а според друга – съзнателно променят хода на историята, като слизат от сцената и насочват много процеси от сакралните за тях места, които също са свързани с Шотландия.

Така познанието за Шотландия е сериозно изпитание на знанията, които до този миг представляват предмет на спекулация за разни езотерици, алхимици и представители на различни религии.

Митологията, историята и много от легендите в Шотландия са свързани с водата - както в пряк, така и в преносен смисъл. Водата се смята не само за основата за зараждането на всичко живо, тя определя и самия живот на човека. В Шотландия за най-важното морско тотемно животно се смята тюленът.

Това животно се приема за тотемно заради ритъма. Работата е там, че тюленът, подобно на коня на земята, е въплъщение на ритъма на морето, на неговата дълбинна сила. Самото преобразуване на тази сила се асоциира с различните форми, които тюленът може да приема.

Много от съществата от шотландския фолклор имат обясним характер и, още по-интересното, напълно действително проявление. За времето когато животът се сформирал на земята, например, се казва следното: «хората в онези времена живели като тюлените». Някои митове дори направо определят тюлените за директните създатели на човека.

Тук също, ако разгледаме нещата под определен ъгъл, има над какво да се замислим. Например, представителите на клана Маккодрум (MacCodrum) от Хебридските острови смятат, че са произлезли непосредствено от тюлените (или по-скоро от тюленка, омъжена за островитянин).

Особена страница от историята на Шотландия представляват пиктите. Те се смесват с келтите, в резултат на което се получава обогатяване и на двете племена с особени знания, които впоследствие не просто стават тяхно достояние, но и след няколко века биват използвани от тамплиерите, опитали се да върнат основата на келтското царство под флага на Брус.

Една от опорните точки, където се случва пиктската, келтската, тамплиерската и шотландската история, е районът около Килмартин. Тук кралят на далриадите Кенет Макалпин става първият шотландски крал (макар самото провъзгласяване да се случва в Скон през 850 година).

Тук си струва да отбележим още едно знаково явление, свързано с Шотландия, което обозначава, така да се каже, границата на изследването – стюардите. Във времената на крал Давид бил основан институт за стюардите, наследници на управителите на кралския двор.

 

18 март 2014

Изпрати на приятел


Share |
Име:
Поща:
Име на приятел:
Адрес на приятел:
Съобщение:
Въведете символите от картинката:
Въведете символите от картинката


4 0
| 488 прегледи |
Етикети:

Във вид за печат
top
Notice: Undefined index: GetCode in /home/olegcherne/public_html/common/descriptor_parser.inc.php(191) : eval()'d code on line 5