Храненето на бъдещето
КАФЕ
Кафето е напитка с голяма сила и уникални ароматни и вкусови характеристики. Правилно подбраното, приготвено и консумирано кафе може да укрепва и подхранва тялото (особено черния дроб) и мозъка.
Качеството на кафето зависи от неговия сорт, степента на изпичане на кафееното зърно и неговата свежест. Кафето трябва да е 100% Арабика (моносорт или бленд); изключение правят блендовете за еспресо, където бленда на Арабика с Робуста оказва по-благотворно въздействие върху качеството на напитката.
Арабика расте по-високо в планините (1300–2500 м надморска височина), има повече сила, по-кисел и балансиран вкус, по-богат аромат и съдържа по-малко кофеин. Зърната на Арабика са по-симетрични и не трябва да се препичат, за да не се наруши структурата на зърното и да не се унищожат полезните съставки.
Предполага се, че енергизиращият ефект на дивите кафени зърна е бил открит първо по североизточните територии на Етиопия, която се смята и за родина на кафето. Самото приготвяне на кафената напитка обаче започва в южна Арабия, едва в периода XII-XV в. Смята се, че първи да варят кафе са започнали суфите по територията на Йемен. Допреди това, начинът на потребление на кафе не е имал нищо общо с познатият ни съвременен начин. Тогава зърната надлежно са били притискани и смесвани с животинска мазнина и мляко. Така получените кафени топчета са се взимали на път, където са служели за възстановяване на силите и като общоукрепващо средство.
Едва впоследствие се появява известния на всички начин за обработка на кафените зърна чрез варенето им във вода. А всички тайни, свързани със сушенето, изпичането, смилането и съхраняването на кафето са били открити още по-късно, през следващите векове.
Основни правила за приготвяне на кафето
- Кафеното зърно трябва да не се препича, за да не се унищожат полезните му съставки. Препеченото зърно усилва горчивия вкус на кафето, докато преобладаващия вкус на кафето трябва да е киселият, който се запазва при средно или несилно изпичане на кафеното зърно.
- Изпеченото кафе трябва да се консумира до месец след изпичането на зърната. През този период кафето трябва да се съхранява правилна – на хладно място (най-добре хладилник) и с минимален достъп на кислород до зърната.
- Кафените зърна трябва да се смилат непосредствено преди приготвянето на кафето, за да се запази силата на кафето.
- Без значение от начина на приготвяне, водата за кафето не трябва да кипва. При заваряване на кафето с вода над 95 градуса, кафето започва да освобождава по-горчиви киселини, които са по-вредни.
Основни начини за приготвяне на кафе
Чрез варене
Директен контакт на много фино смляното кафе с водата, при което водата се довежда непосредствено до кипене заедно с кафето. Популярно кафе, приготвено по този начин е турското кафе, което се приготвя в съд с конусовидна форма, т.нар. джезве (турско). Варенето на кафето е бил основният метод за приготвянето му до началото на 20 век.
Чрез напояване/запарване
Използва стъклен или метален цилиндър с бутало и сито („френска преса“), в който се поставя едро смляното кафе и се залива с вече подгрятата вода и се оставя няколко минути. След това кафето се притиска към дъното с помощта на буталото, като отгоре остава само кафената напитка, готова за консумация.
Чрез филтриране
Филтърно или американско („капково”) кафе, което ползва „гравитационен” принцип: горещата вода капе върху фуния с филтър, в който е поставено смляното кафе. Повечето домашни кафемашини работят на този принцип.
Чрез налягане
Кафето, приготвено чрез налягане е известно като еспресо (espresso). Това е начин за приготвяне на силно кафе, което се прави от добре изпечени зърна чрез пулверизация. През смляното кафе при високо налягане се прекарва гореща вода (90-95 ° С). Качеството на еспресото зависи именно от налягането, чрез което се прекарва водата през кафето. Това е причината по-качествено еспресо да може да се получи в кафенетата и баровете, където обикновено се използват професионални кафемашини с високо налягане, които позволяват да се получи еспресо с голяма и плътна пяна. Наличието на пяна със светлокафяв или кремав цвят е показател за правилното съчетание на количество кафе, добро смилане, подходяща температура на водата и достатъчно налягане.
Препоръчителни моносортове кафе
Етиопия – Иргачеф (Yirgacheffe, Yirga Cheffe, Yrgacheffe)
Елитен сорт кафе от Етиопия
[-] За кафето Иргачеф
Страна производител: Етиопия
Сорт: Арабика
Обработка: суха
Препоръчителна степен на изпичане: средна
Начин на приготвяне: еспресо, френска преса, кафемашина с капков филтър, джезве.
Енергийна честота: 7.5-7.8 Hz
Основна зона на въздействие: кръвоносна система
Препоръчителен ден за прием: вторник
Небесно тяло: Марс
Арабика Иргачеф (понякога се произнася като „Йергачеф“или „Юргачефа“) е уникален сорт кафе. Това е плантационна Арабика, която расте в Южната част на Етиоия, в място със същото име (Иргачеф).
Кафето в Етиопия е част от националната култура. Много хора смятат Етиопия за родината на кафеното дърво и конкретно на сорта Арабика, като значителна част от него местните жители и до днес събират от диворастящи дървета и храсти. Може да се каже, че за тази изключително бедна и сушава страна кафето е истинска „златна валута” и тук то се събира повече, отколкото в други страни (според данните над 12 милиона жители участват в процесите по отглеждане и събиране на кафената реколта).
Трябва да се отбележи, че в Етиопия съществува особено отношение към кафето - тук заради многовековни традиции и навици жителите имат изключително внимателно и професионално отношение към тази култура. Важно е да се каже, че в Етиопия ритуалът на консумиране на кафе е издигнат на изключително високо ниво, като неговите корени достигат до времената, когато особено ценени са били човешките отношения и спокойната беседа край чашата, пълна с ароматната вълшебна напитка.
Иргачеф е гъсто населена селска местност, в която е запазен старият начин на живот. Кафето е останало основен елемент на културата на този район. . Както се казва в древната пословица: „Buna dabo naw”, или „Кафето е нашият хляб.”
Вкусови характеристики
Етиопското кафе се характеризира с много разнообразна вкусова палитра – от оттенъци на лимон и младо бяло вино, до шоколадови и цветни аромати. Кафето Иргачеф притежава нежен, мек и много приятен вкус. Ароматът му е фин и ярко изразен. Особеност на вкуса при кафето Арабика Иргачеф е плодовата или тревистата киселинност, изразена на фона на яркия и сложен букет: плодово-шоколадов вкус със сладникав винен привкус и лек цветен оттенък. Кафето има дълъг послевкус.
Оценки
Тяло (показател за обем)
| 6/10
|
Баланс (показател за равновесие)
| 7/10
|
Киселинност показател за дълбочината на кафето)
| 6/10
|
Плътност (показател за наситеност)
| 6/10
|
Послевкус (показател за сложност)
| 8/10
|
Обща оценка на потенциала на кафето след изпичане:
| 8/10
|
|
Индонезия – Копи Лувак (Kopi Luwak)
Ексклузивен сорт кафе от Индонезия
[-] За кафето Копи лувак
Страна производител: Индонезия
Клас: speciality coffee
Сорт: Арабика
Обработка: влажна
Препоръчителна степен на изпичане: средна
Начин на приготвяне: еспресо, френска преса, кафемашина с капков филтър, джезве.
Енергийна честота: 7.2-7.5 Hz
Основна зона на въздействие: костна система, матка, долна част на корема
Препоръчителен ден за прием: сряда
Небесно тяло: Меркурий
Това е много необичаен сорт кафе с удивителен вкус. Индонезийците наричат кафето с думата „Kopi”, а „Luwak” (Paradoxurus hermaphroditus) е едно малко животно от семейство Виверови, разновидност на циветата. Тези хищници напомнят малко на еноти. Обитават Югоизточната част на Азия и живеят преобладаващо по дърветата.
Интересно е, че кафените зърна събират от дърветата не хората, а самата азиатска палмова цивета. Животното изяжда узрелите плодове на кафеното дърво (за разлика от хората, то се води не толкова по външния вид на зърната, а по аромата им), след което месестата част около кафените зърна преминава през храносмилателните процеси в стомаха на циветата, където ферментира. Особеното тук е, че храносмилателните сокове на циветата имат уникални свойства, тъй като в състава им влиза и важният ензим цибетин.
На „изхода” несмелените кафени зърна очакват индонезийските събирачи на кафе, които събират, мият и сушат обработените по този начин зърна на слънце. Именно на свойствата на стомашните сокове на циветата се дължи особено яркия вкус на кафето Копи Лувак.
Първоначално това животно е било гонено, защото е било смятано за вредно, но след време в множество различни страни се появили цели производствени плантации, където им се осигуряват най-добри условия за живот.
Вкусови характеристики
С оглед на изложените по-горе особености на Копи Лувак, става ясно, че това кафе просто е „обречено” да се отличава от всички останали сортове. А отличителните му качества са единствено положителни, тъй като Копи Лувак притежава богат и балансиран вкус с карамелено-шоколадови оттенъци, характеризиращ се с деликатна горчивина, отчетливи оттенъци на сливово масло, оттенъци на нуга и мед, както и дълъг и устойчив (неколкочасов) приятен послевкус. Благодарение на това Копи Лувак не може да се сбърка с никое друго кафе. Дори само по дъха на опаковката ценителят на кафето може да усети богатството и разнообразието на ароматите на тези зърна кафе. Именно в богатството и разнообразието на вкусовите гами е специфичната ценност на това кафе, което съдържа честотите на всички вкусове.
Оценки
Тяло (показател за обем)
| 9/10
|
Баланс (показател за равновесие)
| 7/10
|
Киселинност показател за дълбочината на кафето)
| 7/10
|
Плътност (показател за наситеност)
| 8/10
|
Послевкус (показател за сложност)
| 9/10
|
Обща оценка на потенциала на кафето след изпичане:
| 9/10
|
|
Йемен Мока (Yemen Mocco)
Ексклузивен сорт кафе от Йемен
[-] За кафето Мока
Страна производител: Йемен
Сорт: Арабика
Обработка: суха
Препоръчителна степен на изпичане: средна
Начин на приготвяне: еспресо, френска преса, кафемашина с капков филтър
Енергийна честота: 7.5-7.8 Hz
Основна зона на въздействие: костна система
Препоръчителен ден за прием: вторник
Небесно тяло: Марс
Йемен се намира в югозападната част на Арабския полуостров, Азия, и е единствената страна на полуострова, в която се отглежда кафе. Трябва да се отбележи, че биолозите причисляват йеменското кафе към африканските сортове (и това е до голяма степен оправдано, тъй като Йемен и африканският континент са разделени само от неголемия Баб ел Мандебски пролив), въпреки това обаче по вкус и аромат кафето от тези региони се различава значително.
Особеността на йеменското кафе е древният и уникален способ за обработване на кафените плодове, който е запазен и до днес в много райони на Йемен – зърната се събират ръчно, след което в продължение на няколко дни се редува сушенето на зърната под палещите лъчи на слънцето с прохладната сянка във вътрешностите на дома, докато се достигне пълно изсъхване на месестата част на плода.
Интересно е още да се отбележи, че в древни времена жителите на Йемен са можели да приготвят още една разновидност на кафената напитка от зрялата изсушена месеста част на плода на кафето. Тази напитка е позната като „гешир” (или „кишр”) или още като т.нар. „бяло йеменско кафе”.
„Мока” е събирателно наименование на множество кафени сортове, произвеждани в Йемен. Става дума за разновидности на Арабика като Ahjeri, Anisi, Buraee, Haimi, Harrazi, Ismaeili, Mahweeti, Matari, Wosabi, Raimi, Safani, Udayni и Yafi. Най-интересните сортове йеменско кафе са Санани („кафето на лордовете”) и Матари Мока. Цената на тези сортове е изключително висока, а произвежданото годишно количество – направо незначително (между 3 и 8 кг зърно от дърво, докато другите сортове носят добив от по 20 кг).
Самата дума „мока” произлиза от името на старинната порта Mokha, разположена на запад. Как може да се опише това кафе? В различни източници могат да се срещнат следните метафори: божествена напитка, изключително кафе, напитка – прародина на културата на кафето, най-ароматното и вкусно кафе, едно от най-редките и скъпи кафета…
В Йемен действително се произвежда много малко кафе, но затова пък то се цени буквално като златото. Както преди стотици години, така и в наши дни кафето Мока, типично за северен Йемен, се отглежда в поливни терасни плантации, разположени на височина между 800 и 2500 метра над морското равнище. Всяка плантация отглежда свой собствен сорт кафе, което представлява естествен хибрид на Мока и дива Арабика. Климатът тук е необичайно сух и горещ, ето защо в плантациите малките канали вода са изведени направо към корените на кафените дървета. Почвата, върху която расте кафето, е екологично чиста и богата на органични вещества.
Отличителна характеристика на йеменското кафе Мока е това, че местните сортове притежават ярко изразен и устойчив аромат и изключително многостранен вкус, в който като най-ярка нотка се отличава характерният привкус на горчив шоколад сред множество други вкусови оттенъци (винен, вкус на козе сирене, плодов, дървесен). Ароматите на това кафе са така силни, че често производителите предпочитат да го използват не в чист вид, а в различни смеси.
Вкусови характеристики
Изразени са сравнително рязко ароматите на вино и шоколад. Кафето има достатъчно висока киселинност, която обаче е съпроводена с правилен горчив вкус.
Йеменското кафе мока може да има много богати вкусови оттенъци: те са сложни и пикантни и могат да се асоциират с вино, плодове, шоколад, екзотични и дори дървесни нотки. Това е една пикантна и необичайна напитка с дълъг шоколадов послевкус.
Оценки
Тяло (показател за обем)
| 7/10
|
Баланс (показател за равновесие)
| 7/10
|
Киселинност показател за дълбочината на кафето)
| 7/10
|
Плътност (показател за наситеност)
| 6/10
|
Послевкус (показател за сложност)
| 7/10
|
Обща оценка на потенциала на кафето след изпичане:
| 8/10
|
|
Ямайка – Блу Маунтън (Jamaica Blue Mountain)
Ексклузивен сорт кафе от Ямайка
[-] За кафето Блу Маунтън
Страна производител: Ямайка
Клас: speciality coffee
Сорт: Арабика
Обработка: влажна
Препоръчителна степен на изпичане: средна
Начин на приготвяне: еспресо, лунго или американо, френска преса, кафемашина с капков филтър, джезве.
Енергийна честота: 8-10 Hz
Основна зона на въздействие: мозък
Препоръчителен ден за прием: неделя
Небесно тяло: Слънце
Jamaica Blue Mountain Coffee (Ямайка Блу Маунтън) е една от най-изисканите напитки, които дори трудно можем да наречем кафе в обикновения смисъл на думата. То притежава прекрасен вкус и аромат, както и необходимия баланс, който го превръща в истински полезна и питателна напитка. Това кафе се произвежда в ограничени партии и е високо ценено по света, заради изключително мекия си вкус и неповторим аромат, който прави кафето благородно и изискано.
«Jamaica Blue Mountain Coffee» е един от най-луксозните брендове в света. Въпреки известността си, това е доста рядък сорт кафе, който расте по склоновете на Сините планини в Ямайка на височина от 1200-2200 метра над морското равнище. А напитката, приготвена от него, въплъщава идеологията на растафаризма. Голяма част от жителите на острова вярват в божествения произход на кафето и смятат, че то се е появило на света, за да обедини народите, разпръснали се по цялото земно кълбо след слизането от светата планина Сион. Кафето Блу Маунтън се асоциира с хора като Боб Марли, Иън Флеминг, автор на романите за Джеймс Бонд, композитора Джакомо Пучини и много други изключителни и емблематични хора. То се препоръчва като качествена напитка от бизнесмените и японските аристократи. Възможно е това да се дължи на родството му с папаята и мангото (които растат около плантациите). Японците смятат местата, където тези дървета растат, за особено богати и наситени с минерали от вулканичен произход. Това се потвърждава от реалното наличие на минерални източници в близост до неголемите плантации, засадени с това кафе.
Резултата от изпичането на кафето е просто едно отлично кафе, което обаче зависи до голяма степен от местонахождението и качеството на реколтата, свежестта и условията на съхранение. Задачата на извършващия печенето е да удържи баланса, т.е. качеството на печенето се свежда единствено до това, да не се унищожат свойствата на самото кафе.
Вкусови характеристики
Ямайка Блу Маунтън има изтънчен и нежен вкус с ярък плодов букет. Това е напитка за истински ценители на вкуса, тъй като съдържа честотите на цялата вкусова гама.
Оценки экспертов
Тяло (показател за обем)
| 8/10
|
Баланс (показател за равновесие)
| 9/10
|
Киселинност показател за дълбочината на кафето)
| 7/10
|
Плътност (показател за наситеност)
| 8/10
|
Послевкус (показател за сложност)
| 9/10
|
Обща оценка на потенциала на кафето след изпичане:
| 9.5/10
|
|
Задай въпрос