Храненето на бъдещето

КАФЕ

Кафето е напитка с голяма сила и уникални ароматни и вкусови характеристики. Правилно подбраното, приготвено и консумирано кафе може да укрепва и подхранва тялото (особено черния дроб) и мозъка.

Качеството на кафето зависи от неговия сорт, степента на изпичане на кафееното зърно и неговата свежест. Кафето трябва да е 100% Арабика (моносорт или бленд); изключение правят блендовете за еспресо, където бленда на Арабика с Робуста оказва по-благотворно въздействие върху качеството на напитката.

Арабика расте по-високо в планините (1300–2500 м надморска височина), има повече сила, по-кисел и балансиран вкус, по-богат аромат и съдържа по-малко кофеин. Зърната на Арабика са по-симетрични и не трябва да се препичат, за да не се наруши структурата на зърното и да не се унищожат полезните съставки.

Предполага се, че енергизиращият ефект на дивите кафени зърна е бил открит първо по североизточните територии на Етиопия, която се смята и за родина на кафето. Самото приготвяне на кафената напитка обаче започва в южна Арабия, едва в периода XII-XV в. Смята се, че първи да варят кафе са започнали суфите по територията на Йемен. Допреди това, начинът на потребление на кафе не е имал нищо общо с познатият ни съвременен начин. Тогава зърната надлежно са били притискани и смесвани с животинска мазнина и мляко. Така получените кафени топчета са се взимали на път, където са служели за възстановяване на силите и като общоукрепващо средство.

Едва впоследствие се появява известния на всички начин за обработка на кафените зърна чрез варенето им във вода. А всички тайни, свързани със сушенето, изпичането, смилането и съхраняването на кафето са били открити още по-късно, през следващите векове.

Основни правила за приготвяне на кафето

  • Кафеното зърно трябва да не се препича, за да не се унищожат полезните му съставки. Препеченото зърно усилва горчивия вкус на кафето, докато преобладаващия вкус на кафето трябва да е киселият, който се запазва при средно или несилно изпичане на кафеното зърно.
  • Изпеченото кафе трябва да се консумира до месец след изпичането на зърната. През този период кафето трябва да се съхранява правилна – на хладно място (най-добре хладилник) и с минимален достъп на кислород до зърната.
  • Кафените зърна трябва да се смилат непосредствено преди приготвянето на кафето, за да се запази силата на кафето.
  • Без значение от начина на приготвяне, водата за кафето не трябва да кипва. При заваряване на кафето с вода над 95 градуса, кафето започва да освобождава по-горчиви киселини, които са по-вредни.

 

Основни начини за приготвяне на кафе

Чрез варене

Директен контакт на много фино смляното кафе с водата, при което водата се довежда непосредствено до кипене заедно с кафето. Популярно кафе, приготвено по този начин е турското кафе, което се приготвя в съд с конусовидна форма, т.нар. джезве (турско). Варенето на кафето е бил основният метод за приготвянето му до началото на 20 век.

Чрез напояване/запарване

Използва стъклен или метален цилиндър с бутало и сито („френска преса“), в който се поставя едро смляното кафе и се залива с вече подгрятата вода и се оставя няколко минути. След това кафето се притиска към дъното с помощта на буталото, като отгоре остава само кафената напитка, готова за консумация.

Чрез филтриране

Филтърно или американско („капково”) кафе, което ползва „гравитационен” принцип: горещата вода капе върху фуния с филтър, в който е поставено смляното кафе. Повечето домашни кафемашини работят на този принцип.

Чрез налягане

Кафето, приготвено чрез налягане е известно като еспресо (espresso). Това е начин за приготвяне на силно кафе, което се прави от добре изпечени зърна чрез пулверизация. През смляното кафе при високо налягане се прекарва гореща вода (90-95 ° С). Качеството на еспресото зависи именно от налягането, чрез което се прекарва водата през кафето. Това е причината по-качествено еспресо да може да се получи в кафенетата и баровете, където обикновено се използват професионални кафемашини с високо налягане, които позволяват да се получи еспресо с голяма и плътна пяна. Наличието на пяна със светлокафяв или кремав цвят е показател за правилното съчетание на количество кафе, добро смилане, подходяща температура на водата и достатъчно налягане.

Препоръчителни моносортове кафе

 

 

Етиопия – Иргачеф (Yirgacheffe, Yirga Cheffe, Yrgacheffe)

Елитен сорт кафе от Етиопия


Индонезия – Копи Лувак (Kopi Luwak)

Ексклузивен сорт кафе от Индонезия


Йемен Мока (Yemen Mocco)

Ексклузивен сорт кафе от Йемен


Ямайка – Блу Маунтън (Jamaica Blue Mountain)

Ексклузивен сорт кафе от Ямайка

   349  

Задай въпрос


Само регистрирани потребители могат да зададат въпрос. Вход.

За регистрация натисни тук.



top