Карлос Кастанеда
Моето лично отношение към Кастанеда, всъщност, се състои от два етапа: през първия се запознах с неговите книги, а през втория се срещнах лично с него. Това, което Кастанеда е направил за съвременния свят, трудно би могло дори да се оцени. Наблюдавайки хората, които през това време се намират около него, смятам за изключително важно да отбележа, че това не са просто някакви изгубени индианци или “духове”, а истински личности. И това е много важно.
Важното е това, че той успява да накара хората да стъпят на пътя на търсенето. И което е най-главното, сред тях се оказват много силни хора, пасионари. Затова, когато определям своето отношение към Кастанеда през призмата на личното, професионалното, както и през призмата на духа, със сигурност бих могъл да кажа, че той се превърна за мен в един истински учител по методология на обучението. Независимо колко странно ще прозвучи това на хората, които просто са чели неговите книжки или на тези, които разглеждат Кастанеда през призмата на Тенсигрити.
Олег Чернe
Карлос Кастанеда (англ. Carlos Castaneda) – американски писател и антрополог, етнограф, мислител и мистик, както и автор на няколко бестселъра, посветени на шаманизма.
Същността на учението на Кастанеда (“Пътят на воина”) е основана на традициите на древните и новите “виждащи” – толтеките.
Уникалната индианска “магия” на Кастанеда не се изразява просто в някакви фокуси, при които обикновено някой изважда “нещо” от някъде, а една изключително трудоемка, енергийна и медитативна практика. Нейната цел е постигането на духовно съвършенство или определено познание, което е различно от европейската когнитивна система за описание на света.
В продължение на тринайсет години от своя живот, Карлос Кастанеда е ученик на дон Хуан Матус – индианец от племето яки, който му предава съкровените знания на своето племе. Въз основа на целия този опит, Карлос Кастанеда публикува 11 свои труда, посветени на учението на дон Хуан, които неизменно се превръщат в бестселъри в много страни по света. Неговите произведения трудно могат да бъдат отнесени към конкретен жанр, защото сами по себе си представляват своеобразен синтез на мястото, на което се пресичат литература, философия, мистика, етнография и психология.
Трябва обаче да се отбележи, че няколко от понятията, които първоначално са въведени от Кастанеда (например, “човек на знанието”, “точка на събиране”, “място на силата” и др.), в последствие успяват да се внедрят в съвременния лексикон, а също и в живота на много съвременни хора, интересуващи се от въпросите за своето развитие.
Личността на самия Кастанеда винаги е била забулена в мистерия и той, всъщност, никога не е давал интервюта и винаги категорично е отказвал да се фотографира. В термините – магове-толтеки, или магове-воини, е заложена идеята за това, че магът е длъжен “да изтрие своята лична история” и Кастанеда доста успешно успява да реализира този принцип в своя живот.
Клуб ИНБИ взаимодейства с Карлос Кастанеда в периода на 1986-1996 г.