Лей Муни

Лей Муни (Lei Muni, живял между 1911–1986) е роден в Учан (武昌區), провинция Хубей. Ученик е на Чен Факе. Трудно е дори да се даде оценка на голямата роля, която този майстор изиграва за разбирането на тайдзи цюан. Със знанията си и личния си пример на обучение Лей Муни руши всички стереотипи за тайдзи цюан, които са ни натрапили представителите на различни семейства.

Техниката му, формите, принципите и концепцията му рязко се отличават от всички съществуващи подходи. Въпреки това липсата на връзки и вероятно нежеланието му да доказва пред официалните кръгове, че историята на тайдзи е значително по-дълбока от простото свързване с официално определените единични майстори, не му позволяват да получи необходимото признание.

Звания

Съветник на Пекинската асоциация по бойни изкуства (Beijing Martial Arts Association); Вице-президент на Пекинското общество за изследване на тайчи, стил Чен (Beijing Chen Style Taiji Research Society).

Първи занатия по тайдзи цюан

Бащата на Лей Муни умира когато той е едва на три годинки. Майка му почива когато младежът е на 16 г. Дълго време той живее с дядо си. Заради тежките условия на живот в нищета, Лей Муни заболява от туберкулоза и започва често да кашля кръв. По съвет на дядо си започва да се занимава с тадзи цюан.

Опит, свързан с тайдзи цюан

До 1928 г. Лей Муни изучава дахун цюан (Da Hong Quan) (шаолински стил) при майстор Ян Сютин (Yang Xiuting), а след това се занимава с тайдзи стил Ян при майстор Ген Сяошан (Geng Xiaoshan).

Преди да се запознае с Чен Факе, той изучава различни стилове бойни изкуства – Син И, Тунбей, Пигуа, Цин на, Саншоу и много техники за работа с оръжие. През 1932 Лей Муни става ученик на майстор Чен Факе.

Заради войните от средата на двайсети век Лей Муни няма възможност да живее достойно и да заработва достатъчно, въпреки изявените си способности в областта на калиграфията и гравирането на камъни и метал. През 1954 година той започва да преподава в Пекинското общество по Ушу, където по своето време обучава учениците на своя майстор Чен Факе. През 1961 година му поверяват да води занятията и да обучава практикуващите в парковете Юетан (Yuetan – Парк на обратната страна на Луната) и Дзинжан. След печално известната културна революция Лей Муни продължава да работи в парка Юетан.

Въз основа на знанията, получени от майстор Чен Факе, майстор Лей Муни създава 33-тата форма на тайдзи цюан стил Чен. Към момента обаче е практически невъзможно да се намери човек, който да знае и практикува тази последователност.

 

Въпрос


Само регистрирани потребители могат да зададат въпрос. Вход.

За регистрация натисни тук.



Изпрати на приятел


Share |
Име:
Поща:
Име на приятел:
Адрес на приятел:
Съобщение:
Въведете символите от картинката:
Въведете символите от картинката

635
Във вид за печат
top
Notice: Undefined index: GetCode in /home/olegcherne/public_html/common/descriptor_parser.inc.php(191) : eval()'d code on line 5