Торбата на суфия. Етиопският дракон
Тема: Художествени
Година на публикуване: 2012
Истинските мисли и идеи произтичат от човека, който има начало. "Правилните мечти" (ar-ru'yâ as-sâliha), както казват суфите, пораждат правилни знания. Те задават правилна посока в търсенето, а това означава, че формират знания. Животът на човека е като танц, но ако не знаеш откъде идва той и към какво трябва да доведе, тогава това е просто временно задействане на нашите чувства, които ние преживяваме като емоционална необходимост.
Ние делим пространството, разкъсваме го на парчета, грабим го. Идеята за обединение ни е чужда, тъй като това трябва да бъде качество, а не декларация. Разделили сме света на интереси, религии, а заедно с това сме разделили и себе си и сме се разфасовали по консерви. И всеки, който не възразява против тъпчещите се, мутирали, лениви особи, наричащи себе си хора, не носи отговорност за своите реакции, мисли и постъпки. Отговорността е в мозъка. Но не като физиология, а като усилие.
Трябва да се научим да контролираме всяко свое действие, дори ако просто пием кафе.
Въпроси и отговори
През призмата на метода в своите книги Вие показвате пътя на развитие на множество световни култури (за мен келтите бяха истинско откритие). Универсалността на метода и неговата способност да оперира със знанията на привидно различни една от друга традиции разкриха пред мен удивителни и неизвестни страни на един световен процес. Как се отнасяте към древния Египет и неговия своеобразен път? Защо той не попада в руслото на вашия опит и анализ? Планирате ли някога да посветите книга и на тази тема?
Египет е един от първите региони, привлекли вниманието ми. В процеса на анализа и изучаването му обаче аз стигнах до заключението, че много от занимаващите се с Египет хора са напълно невежи. Почти всички изследователи и учени, опитващи се да дадат обяснение на египетската култура, я свеждат до тривиалните папирусни текстове, разчитат я през евтината призма на шаманизма и лицата на Изида и Озирис и така създават още по-голямо объркване. Работата е там, че Египет е построен в пространство, чиято геометрия се отличава от нашата, т.е. това е цивилизация от друг ъгъл. От една страна много интересно е да се разбере една такава цивилизация, от друга обаче тя не е толкова важна за нас сега. Тя представлява професионален интерес, който е по-скоро материал за субективен анализ. И аз наистина периодично се завръщам към египетската формула на съществуване. Но все още липсва потребността и задачата да изложа всичко това в цялостна конструкция.