Преносът на майсторството

Може ли да се ускори практиката или не бива? Този въпрос е изключително важeн за много хора. Безусловно въздействието на определени сили – на мястото или на учителя – може да ускори някои процеси и дори да ги подмени, но така ще се постигне в най-добрия случай един кратък път.

Разглеждайки въпроса за преноса на майсторството (дай гун, 带功), когато се получава променяне на полето, в което човек се развива, т. е. повишаване на вибрацията му, можем да говорим за няколко ъгъла на внимание.

Седем ъгъла на вниманието:

  1. Съсредоточаване
  2. Опит
  3. Пренатална енергия
  4. Усилие
  5. Традиция
  6. Метод
  7. Преживяване

Първи ъгъл на вниманието: съсредоточаване

Доколко развита е степента на съсредоточаване у човека, върху когото се пренася майсторството? Тук важна е не толкова самата сила на съсредоточаването, колкото цялостната балансираност на съзнанието. Ако тя липсва, то преносът ще бъде недостатъчен, тъй като ще е необходимо да се следи за адекватността – ще се справи ли съзнанието на занимаващия се с факта, че се намира в това поле, когато силата му на съсредоточеност е по-слаба от самото поле?

Втори ъгъл на вниманието: опит

Колкото и да пренасяме човека в друго, променено за него състояние, опитът му не изчезва никъде, а просто се скрива, тъй като той е изработен в други честоти. И за да се замени един опит с друг, трябва да се изработи необходимото усилие, което да го измести. Тук може просто да се съкрати времето, но не и да се подмени, т. е. тук съществува голяма опасност всичко, което е било направено, да няма необходимия ефект.

Трети ъгъл на вниманието: пренатална енергия

Никой не може да преодолее вместо даден човек пренаталната му природа, защото тя е негово лично достояние. Може да се подобри природата на Небето или да се влоши природата на Земята, но да подобри или промени човешката природата може само самият човек. Да се преодолее пренаталната природа на Небето е теоретически възможно, но тогава учителят трябва да бъде на нивото на свръхчовека или може би на съвършения човек. Максималното, което може да се достигне в този случай е да се преодолее природата на низшите вибрации. Разбира се, това може да подобри природата на човека от гледна точка на победата над смъртта (т. е. да му даде шанс за прераждане), но то няма да му даде възможност да постигне повече от гледна точка на Небето.

Четвърти ъгъл на вниманието: усилие

Вярата, че нещо може да се направи бързо и лесно, е много голяма заблуда. Освен това да се вдъхва у човека надеждата, че той може без да усъвършенства силата си, да постигне много, е все едно да му се дават в ръцете погрешни методи, които той ще усъвършенства и укрепва. Да се говори за истинност с онзи, който не е балансирал съзнанието си, е възможно единствено на нивото: «Белият тигър на запад», «Зеленият дракон на изток.»

Пети ъгъл на вниманието: традиция

Опасно е да се втълпява в съзнанието на хората, че съществува някакъв традиционен път за достигането на нещо, че е достатъчно просто да се поеме по този път или да се прилепиш към онзи, който върви по него, и всичко ще се получи съвършено. Човек, независимо къде се намира, дори и да е ученик или роднина на онзи, който представлява традицията, не може да се смята за неин носител, ако сам не я представлява. В този случай могат да се предават само отделни традиционни методи и форми, които въпреки всичко ще си остават външни.

Шести ъгъл на вниманието: метод

Методът е навигация, която обяснява преминаването през вратите. Без него е напълно безполезно да се прави каквото и да било. Как може човек да постигне дестилирането и възвратността, ако не е постигнал метода? Само този, който е постигнал метода има Единност или начало. За какво се върши всичко ако не заради тази Единност? Как ще взаимодейства цян с кун? И как без единност да подменим Кан с Ли?

Преносът на майсторството без усвояването на учението е равносилно на изкривяване. Това е един лъже-метод. Хората нямат желание да се учат и търсят лесни способи, а това е най-опасното – да скриеш зад преноса на майсторство лесния начин за постигане на нещо.

Седми ъгъл на вниманието: преживяване

Да допуснем, че всички условия са съвпаднали: родили сте се с добра пренатална енергия, в семейството ви не са ви отвличали с ненужни действия, живеете не в мегаполис, където ритъмът на живота нарушава всякакво кръвотворене, и сте извадили късмета да попаднете на човек, който ви е поместил в друго поле, където процесите се случват в пъти по-бързо. Да допуснем, че имате необходимите дни, така че да се възползвате от тази ситуация. Но дори в този случай, вие сте лишен от най-ефективното: това, което човек получава от истинския метод – преживяването на сътворяването.

 

28 април 2012

Изпрати на приятел


Share |
Име:
Поща:
Име на приятел:
Адрес на приятел:
Съобщение:
Въведете символите от картинката:
Въведете символите от картинката


25 0
| 922 прегледи |
Етикети:

Във вид за печат
top
Notice: Undefined index: GetCode in /home/olegcherne/public_html/common/descriptor_parser.inc.php(191) : eval()'d code on line 5