Граалът

Граалът е велико наследство от тайни и мистерии, символ на преобразуването и трансформацията. Какво представлява той – кристал, символичен източник на безсмъртие, чашата, от която е пил Исус на Тайната вечеря, съдът, в който е била събрана христовата кръв от Йосиф Ариматейски или всепораждащ котел? А може би това е жертвена чаша или напитка с амброзия, или полученият философски камък? Можем да изредим тук множество други идеи и всички те ще подхождат в известна степен на идеята за Граала. Ясно е едно: това е истинско тайнство, което крие в себе си тайната за преобразуването и тласка милиони души в търсене на познанието за висшето съвършенство.

Изворите на знание за Граала ще ни отведат първо към египетския херметизъм и келтския символизъм, чиито знания впоследствие се разкриват в християнската традиция. По качества и свойства Граалът отговаря на минерала изумруд, който представя най-висшите свойства и връзки на тялото ни или непосредствено връзката на кръвта с триизмерното пространство.

Същевременно образът на Граала е преди всичко търсенето, стремежът към съвършенство. Интересно е, че самото търсене на Граала се слива с идеята за рицарството, като така всъщност създава онзи особен статус на рицаря не толкова като войн или търсач на приключения, колкото като човек, дарен с тайнство, често украсено с доза драматизъм.

Легендите за Граала възникват в средновековието като част от легендите за крал Артур. През 12 век Граала търсят Парсифал, Гауейн, Ланселот, Борс де Ганис, Галахад – рицарите на крал Артур. Самото название Граал произхожда от старофренската дума graаl, обозначаваща голямо блюдо, поднос. Именно такава форма има свещеният съд в най-стария запазен текст, посветен на Граала – романът на Кретиен дьо Троа „Парсифал, рицарят на Свещения Граал“ (ок. 1182 г.). Там той е описан като голямо блюдо, обсипано със скъпоценни камъни. В други поеми и романи необичайната дума „Граал” се преосмисля като чаша, куб или дори камък. Не по-малко интересна е представата за Граала като ключ към кристален храм или дори към келтската Шамбала – Авалон.

Областта на влияние на Граала така или иначе се пресича с келтските територии – Монсегюр (Франция), Олерон (Франция), Монт Салвач (на Пиренеите), Броселиандската гора, Солсбъри и Гластънбъри (Англия), Корбени (Уелс), остров Йона и холирудския дворец (Шотландия).

Всъщност Граалът е и определена форма на придвижване, която се свързва с Авалон и има четири посоки. Най-важното е, че непосредственият център за Граала е Гластънбъри, където той се превръща в ключ за преминаването в Авалон.

17 март 2014

Изпрати на приятел


Share |
Име:
Поща:
Име на приятел:
Адрес на приятел:
Съобщение:
Въведете символите от картинката:
Въведете символите от картинката


4 0
| 323 прегледи |
Етикети:

Във вид за печат
top
Notice: Undefined index: GetCode in /home/olegcherne/public_html/common/descriptor_parser.inc.php(191) : eval()'d code on line 5