Желание и намерение
Да различиш желанието от намерението е много просто: желанието не се контролира или се контролира лошо, а намерението се контролира осъзнато. Не е сложно да се даде характеристика на двете качества, но е сложно те да бъдат разбрани.
Намерението се изработва на определен етап от работата със съзнанието, в резултат на което се образува усещане за цялост. И въпреки че едно и също действие може да се отнесе към процеса на делата и намеренията, отнасянето ще бъде различно, тъй като човекът с намерение не просто реализира себе си в даден акт, а извлича от него това, поради което го осъществява. Ако действието е провокирано от желанието (не е важно дали то е необходимо или не, дали е добро или лошо), от него няма много какво да се извлече.
Намерението предполага наличие на достатъчна вътрешна сила за да можеш да реализираш себе си в действието. Например, човек отива в зала за да се занимава или в институт за да се учи и цялото му усилие е в това да дойде на даденото място. Това може да се определи като желание да се учиш. А ако човек не само отива до даденото място, но и се старае да осъзнае процеса, като упражнява непрекъснат контрол върху себе си в него, то това е намерение да се учиш. Разбира се, тези две качества са взаимно свързани и трябва да се каже, че без желание не е възможно да се развие намерение, но те могат да бъдат свързани по количество, а не по качество.
И все пак намерението се определя от вътрешния ред и дисциплина, а желанието от хаоса. Въпросът за изработване на намерението е въпрос на воля, пътят през „не мога” е въпрос на ред и ако искате на чистота. Намерението е подобно на гръцка китара — то е също толкова независимо и свободно. Изработката му е индивидуална и тук може да се разчита на личните качества. Самият процес на подреждане и осъзнаване на собствените желания не е толкова приятен, това обаче е първото, с което трябва да се започне. Трябва да намериш своите слаби места и да работиш над тях, да намираш силните си качества и да ги подобряваш. Слабото и силното трябва да се развиват едновременно.
Що се отнася до ориентирите, то те могат да бъдат както външни (и тогава това е въпрос на желание), така и вътрешни (тогава това е въпрос на намерение). Моето разсъждение по повод на правилното и лъжовното е следното: ако се намирате по пътя на развитие и осъзнаване на своите действия, то рано или късно това ще ви доведе до разбиране на вашето съществуване от позицията на тази напълненост, за която говорихме по-рано. Ако вие и до сега не разбирате какво правите, то тук навярно въпросът се свежда до качеството на действието. Само ако качествено правите нещо, може да разберете необходимостта от това действие.
05 септември 2010