Подмяна на пространството
Като се въвличаме в развитие, ние често просто подменяме едно пространство с друго, като се прикриваме под една или друга традиция, която дори и да разбираме, не познаваме добре, тъй като не сме я изследвали.
Всяко развитие се определя от пространството, в което живеем или от традицията, която позволява да „придърпваме” към себе си пространство, в което не сме живели или не живеем. Тоест развитието са някакви пространствено-времеви пропорции, в които попадаме или по естествена причина (когато това е част от нашата култура), или по условна, когато подменяме едно пространство с друго. И едното и другото имат своите плюсове и минуси, но без придобиването на достатъчно опит всяко „за” и всяко „против” ще бъдат спекулативни.
Всеки пък, когато някой и говори за културологични или родови зависимости, светът е подменял идеите, вярванията и дори начина на живот. Така че не откривам тук нищо ново, само ви обръщам внимание на това, че не трябва да измерваме развитието с един определен параметър, още повече ако той е чисто технически.
Може да се каже, че цялото светско образование е тръгнало от келтската традиция като култура, която първа се е заела с това съзнателно да свързва знанието не по териториален принцип, а по задачи. Именно келтите са подменяли изключително успешно едни принципи с други, взимайки най-доброто от различните култури. Но въпреки това има достатъчно учени и историци, които смятат келтите за варвари. Има нещо, за което обаче те са прави, тъй като всяка подмяна граничи с разрушаване на нещо.
Така и ние, когато започваме да развиваме себе си, започваме са подменяме едно с друго. И докато нямаме достатъчно опит, а съзнанието ни не бъде чисто, докато не се научим да натрупваме енергия, бъдем принудени да се занимаваме с подмяна.
02 септември 2010