Канга

Белият човек трудно може да схване особения принцип тапа, който африканецът следва. Това е сила, която последният възприема с цялата си същност, тя се предава с майчиното мляко и се завещава от предците. За нея не се говори с непосветени, тя се чувства. Специфичната структура и природните характеристики позволяват на африканеца да бъде в съзвучие с тази сила. А белият човек, закостенял и напудрен, неподготвен и с претоварен мозък не може да разбере какво и защо движи „негрото“.

Но във всеки от нас живее по едно негро – просто трябва да го събудим и тогава ще можем да опознаем позитивната сила, скрита в дълбините на човешката природа.

Тази сила не просто дава жизненост, тя подхранва чувствата и следователно дава качество на съществуването ни. Анголо-конгоанската група племена я нарича канга (kanga); племената у фанг от Камерун я наричат евур (evur), народите на Западен Судан – нияма (niama), а в Северно Конго тя е елима (elima). Свързвайки тялото си – сякаш в кълбо от чувства, „негрото“ придобива специфична вътрешна пулсация, която движи тялото му и потапя съзнанието му в постоянно вътрешно съзерцание.

Е, ти си толкова древна, тъмно-сладка – сигурно са те криели толкова дълго в съкровищница? Можем да го формулираме и по следния начин: от какво е по-добре да умрем – от мързел или дизентерия? Отговорът е очевиден: само не като посерковци! Но днес хората не умират от дизентерия, умират от мързел. Който се разболява от мързел, скъсва връзката си с Аше. Е, каква е разликата тогава от какво ще умрете, ако сте скъсали връзката си с Аше – то е същото като да умрете посерко!

Аше е проводник на Вашия дух. Телесната форма и името дават развитие на културния код. Вибрационният канал, който предава ритъма, осигурява контакт със силата – както вътрешната, така и външната. Абсолютно неясно е какво очаква съвременният човек, след като не успява дори да вдиша и да завърши едно изречение без задъхване! Да, материалната култура може да бъде ускорена, а как да бъде ускорена духовната? Като разгледаме пет платна на Пикасо? Или като научим кучето си на команда „седни“?

Твърди се, че човешкият род съществува повече от два милиона години, като се променя на всеки 52 години, когато се сменя въздействието на макрокосмическата вибрация върху Земята. А какво го обединява? Киселото, сладкото, соленото, горчивото и лютото? Да, само че по-рано това е било единен комплекс, а днес даже не мога да кажа кое е по-важно: каменното оръдие в ръцете, самоизразяването чрез него или всичко онова, което искаш, но вече нямаш сили да се изразиш? Няма, впрочем, и умения, и потребност. Защото не трудът създава човека, а усилието, което се изработва чрез ментална дейност. Следователно въпросът не е в това дали ползваме електрически трион или каменна брадва, а в това дали трудът е изкуство и осъзнат процес!

Защо са захапали древните хора? Кой как се бил обличал, какво е ял и защо е гонил жирафите? Ами искали са и са ги гонили! Може би така са регулирали специфични психологически процеси! Както ние днес регулираме социалните: „ опа-ля, пичовете ходеха по улицата, палеха цигарки, биеха мутрите по муцуните“. Тоест връзката е подредба, която не може да бъде отвлечена от реалността. Просто най-вероятно някой не осъзнава тази реалност. Най-важното в този въпрос е да избегнем общите знаменатели – хем заклеймяваме нещо като „пълен боклук“, хем искаме да сме личности.

В търсене на Канга…

Повече четете на Telegram канала „Алхимия“.

20 октомври 2019

Изпрати на приятел


Share |
Име:
Поща:
Име на приятел:
Адрес на приятел:
Съобщение:
Въведете символите от картинката:
Въведете символите от картинката


2 1
| 732 прегледи |
Етикети:

Във вид за печат
top
Notice: Undefined index: GetCode in /home/olegcherne/public_html/common/descriptor_parser.inc.php(191) : eval()'d code on line 5