Как да станем милионери
Въпросът за парите – това преди всичко е психологически въпрос, който представлява една своеобразна банка за възприятия. Дадените възприятия могат да бъдат вродени, а могат да бъдат и придобити. Тези два фактора определят следния принцип: парите като зависимост и парите като взаимодействие, тоест дават ли те реална свобода на човека или не.
Въпросът би могъл да се постави и така: парите – свобода или зависимост? Понеже да зависиш от 100 долара е едно нещо, от 10 000 долара — съвсем друго, а от милиони – трето. Това са, така да се каже, въпроси за домашна работа.
Нашата задача е да определим условията, при които е възможно да управляваме парите, а значи, да умеем не само да ги изкарваме, но и да ги харчим. И именно харченето на пари определя понятието за свободата на човек, или пък развитието на състоянието „искам“, което е обратно пропорционално на състоянието на развитие, тъй като то никога не може да се съпостави с парите. С парите може да се съпостави статусът, а не развитието.
Заблуждение за обществото е, че училището и университетът са необходимите условия за развитието на човек, защото тези условия представляват определено усилие, което самите те трябва да изработят. Именно наличието на даденото усилие, определя необходимостта и умението за развитие. В този случай, дори и да са нужни някакви пари (например, за учебници и компютри или за преподаватели), то за човека не представлява никаква сложност да ги изкара. Така че, да бъдеш милионер или да бъдеш зависим от милиони е дилема, която винаги стои пред тези, които искат да имат много пари.
И преди да си изясни този въпрос, човек има нужда от офис или, така да се каже, определено място, където да може да поставя пред себе си въпроси и да търси отговори на тях. Такъв офис, колкото и да е странно, за нас се явява нашият мозък. Всъщност, съществува и конкретно доказателство за зависимостта на мозъка от парите, което е било открито в Калифорнийския университет. В резултат на изследвания било доказано, че отношението към парите формира определено усилие в бадемовидното тяло в мозъка, в мозъчната тъкан, разположена в средния челен дял на главния мозък.
И така, за да станем милионери е необходимо да умеем:
- да контролираме своите действия;
- да контролираме действията на хората, от които зависи нашият бизнес;
- да оценяваме пространството;
- да поставяме задачи пред себе си;
- да поставяме задачи пред хората;
- да определяме времевите параметри;
- да удържаме ритъма.
Всички тези задачи лежат в условията и умението на човек да управлява своя мозък. Следователно, докато не се научим да даваме истинска оценка на своя мозък и докато не разберем как реално да го развиваме, той ще зависи от природата на петте сетива с всички произтичащи от това последствия.
За да позиционираме условията, свързани с това как да станем милионери, е необходимо да развием природата на шестото чувство или природата на мозъка, който е длъжен да управлява всички ресурси на тялото. Тъй че, „стремежът да станеш милионер“ и „наличието на милиони“ – са две различни понятия. А може просто да се родиш милионер и да имаш всичко, но пък това изобщо няма да означава, че умееш всичко и, че разбираш природата, както на самите пари, така и природата на тяхното заработване.
21 май 2010