Храненето на бъдещето

За пробиотиците

Пробиотиците са специална хранителна среда от микроорганизми, подобряващи жизнената дейност на нашето тяло. И въпреки че това е съвременното им наименование, историята на опознаването на тези организми датира от дълбока древност. Най-активно знанието за тях се е развило във ведическата медицина.

Това се дължи на специфичния климат на Индия, където горещите, влажни и сухи въздушни маси, недружелюбни към кожата и белите дробове, са често явление. Тоест липсват достатъчно микроорганизми, способни да усвояват и преработват енергия,  липсва баланс между дошите (буквално - изкривяване, от санскрит, в Аюрведа - основополагащи видове и състоянието на телата).
За да се засили обмена и потока на енергията в тялото, за да се поддържа един от принципите на съществуване на тялото (вата) се използват кисело-млечни и млечни продукти. Но в системата на хранене са важни само онези кисело-млечните продукти, които ферментират и образуват микроорганизми. А като се има предвид ситуацията на пазара, когато почти 70% от тази продукция е некачествена, трябва да си даваме сметка какво и защо приемаме.

Важно е да се има предвид, че пробиотиците са резултат от особен процес на ферментация на кисело-млечните продукти, към които се числят всички, които имат млечна основа - от кисело мляко и айран, до тибетката чайна гъба.

Според една от версиите кисело-млечните пробиотици са се появили по времето на древните траките (на територията на съвременна България). Енергията на мястото обусловила появата на две специфични бактерии - Lactobacillusdelbrueckiissp. Bulgaricus и Streptococcusthermophilus, които са в състояние да трансформират мляко в субстанция от по-висок енергиен порядък, днес известна като кисело мляко. В действителност киселото мляко е квасено мляко, което траките получавали като добавяли ферментирало мляко към нормалното.

Простото описание на въздействието на пробиотиците може да се сведе до вътрешно пречистване на организма. Това се отразява върху регулирането на киселинността на червата. Процесът води до освобождаване на ензими, които допринасят за разпадането на шлака, уталожена по стените на червата. Това, от своя страна, води до повишаване на имунитета.

С други думи, пробиотиците помагат при синтеза на веществата, необходими на нашето тяло, служейки като активна базова енергия, стимулираща вътрешните процеси. Важно е да се разбере, че пробиотиците са бактерии, чиято енергийната дейност е малко по-висока от естествения разпад на органичната енергия. Това е енергия, която живее по-дълго в организма и не търпи разпад, консумира се и се усвоява от клетката. Излишното просто се отделя от тялото.

Комбинацията на различните видове бактерии има различен резултат – улеснено усвояване на лактозата, баланс на процесите в стомаха и червата, възстановяване на организма след болест и т.н.

Основната функция на пробиотиците е да възможност за дишане на клетките и жлезите на кожата, като най-големият източник на подхранване на имунната система на тялото (кожата е снабдена с голям брой жлези).

Впрочем пробиотиците подхранват предимно стомашната лигавица и дебелото черво, а след това и цялата кожа. След като попаднат в киселинната среда на стомаха, бактериите са подложени на особен "стрес", който води не само до отделяне на допълнително количество енергия, но и до нейното видоизменение. Тази енергия се усвоява едновременно от дебелото черво и чрез диафрагмата, от белите дробове, а от белите дробове влиза в кожата - най-големият орган в човешкото тяло. По този начин тези системи на тялото получават допълнителен обем и различно качество на използваемата енергия.

Процесът на отделяне и усвояване на енергия трае няколко часа, като постепенно подхранва организма с фина субстанция. Това е процес на активизиране на енергията, захранваща дебелото черво и кожата. Видимият ефект от това е съживяване и енергизиране на кожата. Освен това, течните пробиотици като цяло могат да се нанасят върху кожата, като я подхранват отвън (има течни и сухи пробиотици). Тук обаче е важно да се знае, че животът на пробиотици в течна среда е много кратък - не повече от 10-20 дни. Това ги прави почти неоткриваеми на пазара.

Тези вещества се съдържат не само в кисело-млечните продукти, но и в плодовете и зеленчуците. Предвид това, че ритъмът на отглеждане на плодове и зеленчуци днес е нарушен, визирайки масовото използване на химически торове, тези вещества най-ефективно се набавят чрез кисело-млечните продукти. Освен това пробиотици, получени от плодове и зеленчуци, не оказват толкова силен ефект върху тялото, както млечна киселина. Като цяло те действат само върху стомашно-чревния тракт.

Следва да се има предвид, че усвояването на пробитоиците зависи от средата, в която попадат. За разтваряне и усвояване на пробиотици се използват така наречените пребиотици - вещества или субстанции (например, инулин), които помагат за максимално усвояване на пробиотиците от организма. Отлично пребиотично средство е качествено направения хляб.

По този начин, пробиотиците са енергийно заредени вещества, които могат да взаимодействат с едни или други части на тялото. Това е и принципът, по който се делят. Най-ефективните микроорганизми са, както беше посочено по-горе, остават кисело-млечните продукти, които могат да се съединяват с различни енергетици и да засилват ефекта от получаване на дадените микроорганизми (например, да се приемат със шатавари). Като превантивна мярка пробиотиците могат да се приемат всеки ден.

   2619  

Задай въпрос


Само регистрирани потребители могат да зададат въпрос. Вход.

За регистрация натисни тук.



top