Шалът

Шалът е дреха за преобразяване, вещ, която може да измени стила и фасона на дрехата. Той може да се използва като наметка или украшение за главата. Може да се носи на раменете. Може да се увива около шията или да се превърне във вратовръзка. Жените могат да го връзват и около бедрата си, променяйки не само стила, но и фигурата си.

Шалът се използва още от най-дълбока древност за най-разнообразни цели. Най-важен, разбира се, е неговият свещен аспект. Трябва да отбележим, че в древността всяка дреха, всички нейни части, всички аксесоари, които се носели, имали особено значение и изпълнявали далеч по-сложна роля, отколкото днес си представяме.

Всичко, с което човек влизал в досег, се смятало за част от него и никога не се разглеждало като нещо временно, дори ако не се използвало особено често или дори еднократно. Самото отношение към дрехата в древността било свързано преди всичко със сакрални задачи, ето защо облеклото винаги се смятало за продължение и част от вярата.

Шалът като дреха бил в началото свързан с шията и с разбирането за „примка”, заради идеята, че увръзването на нещо около шията води до задушаване, до нарушаване на дълбокото дишане у човека.

Още по-интересно обаче е обратното приложение на шала – с цел запазване на духа в момента, когато човекът прекратявал живота си на Земята. В много антични култури човешкият живот не бил разглеждан като нещо временно, ето защо съхраняването на духа се смятало за нещо изключително важно. Затова обесването се считало за най-тежкото възможно наказание, тъй като хората вярвали, че в този случай насилствено се прекъсвала връзката на човека с духа му, т. е. на духа не се позволявало да излезе по обичайния си път извън тялото, тъй като на човека му се отнемало последното издишване.

В резултат на всичко това шалът се превърнал в символ, който дава възможност на живите да запазят вдишването си, а след края на живота запазва духа на човека на земята. Затова например теракотовите войни в Китай били скрити в земята и за всяка от фигурите бил направен специален теракотен шал. Смятало се, че докато войните са скрити, независимо дали са живи или не, никой нямало да може да унищожи династията. Подобни елементи откриваме и при египетските управници.

Всичко това показва, че шалът носи много дълбок смисъл. Тук особено интересно е използването на шала за запазване на циркулацията на енергията в областта на шията, а не просто като средство за топлене.

Днес към всичко това е добавен и елементът стил. Той е особено важен за онези, които ценят минимализма в облеклото, хората, които рядко променят стила си и по-скоро взаимодействат с енергията на дрехата, отколкото да се носят като „елха с безброй украшения”. Шалът е много важен и за онези, които пътешестват и не могат да носят голямо разнообразие от дрехи със себе си.

Като цяло шалът е един от тринайсетте свещени елемента на облеклото, необходими на всеки, който осъзнава, че дрехата е сечение, което свързва вътрешния свят на човека с външния.

 

Въпроси и отговори

Защо някои хора не могат да носят нищо на шията си? И защо това се проявява не през целия им живот, а след определен момент или възраст?
Това е свързано с особеностите на циркулацията на енергията в тази област, която може да бъде блокирана при носенето на дреха около шията. Обратното обаче също може да бъде вярно.

Темата за шаловете е много актуална, най-малкото защото става дума за най-откритата и незащитена част от тялото. Какъв е правилният начин да се носи шала от гледна точка на съхраняването на енергията? Вторият ми въпрос засяга вратовръзката. Вярно ли е, че тя е елемент, който свързва енергията на шията с корема? Аз лично, след като съм носил вратовръзки 10 години ежедневно, мога да кажа, че тя спира достъпа на кръв към главата. Преди я носех с удоволствие, а сега – при крайна нужда.
Вратовръзката е производна на шала, който преди всичко настройва човека, неговата ориентираност по вертикала отдолу-нагоре. Това настройване между другото е и външно, един вид драпировка. Погледнете колко мъже добиват безобразен вид, когато облекат риза и вратовръзка – те изглеждат стройни и съвсем не отговарят на действителността. Този модел позволява на хората не само да мамят пространството, но и ги поставя в подчинение спрямо него. Същото се отнася и за шала. За шала обаче е важно качеството, кой и как го е направил, както и отношението на носещия го. Свещеността на шала се крие в кармичното му предопределение. Важно е да разбирате още и възела, който правите на шала - той трябва да бъде максимално очертан от вас.

Бихте ли изброили 13-те свещени елемента от облеклото? Каква роля играят тук още цветът и материалът, от който са направени дрехите?
Следващият елемент е коженото яке. Цветът, разбира се, оказва влияние. Най-обемни са черният и белият цвят. Оттук насетне е интересно да се разгледа цвета от гледна точка на геометрията, т. е. например комбинирането на цветовете в т. нар. шотландско каре.

Един от често използваните елементи на облеклото е забрадката. Изпълнява ли тя същата функция като шала?
Да, това са подобни елементи от облеклото.

 

27 октомври 2012

Попитай автора


Само регистрирани потребители могат да зададат въпрос. Вход.

За регистрация натисни тук.



827

Изпрати на приятел


Share |
Име:
Поща:
Име на приятел:
Адрес на приятел:
Съобщение:
Въведете символите от картинката:
Въведете символите от картинката

Във вид за печат
top
Notice: Undefined index: GetCode in /home/olegcherne/public_html/common/descriptor_parser.inc.php(191) : eval()'d code on line 5