Рубин
Чeстота: 220—250 Hz
Твърдост: 9 (скъпоценен камък от I клас, нарежда се на второ място по твърдост след елмаза)
Формула: Al2O3, примес Cr
Сингония: кубична
Цвят: предимно червен (варира от тъмнорозово до огнено-малиново и тъмно-червено с виолетови оттенъци, които се проявяват при съдържание на хром до 2%)
Плътност: 3,99 — 4,10 г/см³
Показател на пречупване: 1,763 — 1,772
Радиоактивност: липсва
Ъгъл на усукване на енергията: 45 — 130
Системи на тялото: сухожилна, мускулна
Подхранвана форма: форма на въртенето
Ден за прием в системата за подхранване с кристали: четвъртък
Рубинът символизира Слънцето, Юпитер и Марс. Най-важната характеристика на този камък е неговата геометрия, която му позволява не само да привлича и натрупва съответните вибрации, но и да ги преобразува.
Това е вероятно най-активният кристал, по действието си той може да се съизмерва със златото, а по някои характеристики дори го превъзхожда. Рубинът се възприема чудесно от човешкото тяло, той е един телесен камък. Освен това е и един от малкото, които имат аромата на тяло.
Рубинът е изключително важен камък в рамките на системата Йога на храненето, тъй като може да доизработи онова, което другите минерали не могат. Благодарение на специфичните си характеристики рубинът се явява ежедневен камък.
Силовото действие на рубина е равномерно, което дава възможност за получаването на равнонасочено въздействие, с други думи самият кристал има способността да усилва. Това означава, че резонансната сила, която дава възможност на енергията да се събира в кристала, е много висока. Това позволява кристала да се напълва в един постоянен ритъм и да се получава от него обратна връзка. За тази цел обаче е необходима определена последователност.
Енергията на кристалната решетка на рубина има величина с голям потенциал, ето защо от рубина може да се получи качествен извлек, затова той може да се приема и вътрешно с цел подхранване. Освен това рубинът остава ненадминат по отношение на усвояването му от човешкото тяло.
В миналото рубинът е бил наричан яхонт, карбункул, корунд, ратнаяна (вождът на полускъпоценните камъни, санскр.) и маникия (царят на полускъпоценните камъни, санскр.). Днешното название на камъка произлиза от латинската дума rubella – червен.
Особености
Рубинът е особено индивидуален камък, затова той трябва да се съчетава правилно не само с другите камъни, но и с подобните си. Той притежава способността да развива силата чрез усвояването й, затова в йогата на храненето постоянството е изключително важно за използването на този камък. Разбира се, като всеки друг кристал, рубинът е многолик, затова в подбора му е необходимо особено умение. В йогата на храненето се използват рубини с възможно най-тъмен оттенък.
Структурата на рубина е вероятно най-съвършената за взаимодействие с човека. Свойствата на този камък са близки до свойствата на елмаза, но по-гъвкавата му решетка прави взаимодействането с него по-лесно. Тази особеност позволява на човека да се настрои лесно към рубина и да достигне физическо сливане с него, ето защо в някои азиатски страни рубинът се вгражда директно в тялото с цел укрепване на организма.
История и традиция
В основата на историята на взаимодействието със силата на рубина лежи укрепването на жизнената сила. Рубинът се смята за камъкът на съдбата. Този кристал е бил използван и за определянето на стойността на други кристали. В Месопотамия той бил използван за мерило на ценността, качествата и действията на хората, което намира отражение в изрази като: «рубинена работа», «рубинен вид» и др. И тъй като човек лесно се настройва към рубина и лесно го възприема, той се смята за жив камък.
Като цяло този камък изразява не временни, а междувременни характеристики. Още от древността това се смята за основна черта на рубина както в Древен Египет така и в Гърция. Благодарение на свръх-съзнателното си свойство, рубинът започнал да се използва като украшение в короните и различни покривала за главата (от Мономах, Тимур и много други световни управници).
Арабският алхимик от XI век Абу Рейхан Мохамед ибн Ахмед ал-Бируни смятал рубина за най-важният камък на познанието. Рубинът бил считан за основният от 12-те камъка, представящи Небесната сфера. В алхимичните трактати рубинът се нарича още „камъкът на трите елемента”.
Рубинът в йогата на храненето
В системата «Йога на храненето» задачата на рубина е много обширна: той укрепва тялото на човека, мускулните групи, помага за свързването и усвояването на кристалите с по-слаба кристална решетка. Рубинът се явява фундаментален камък. А фактът, че мускулната система е най-голямата и най-важна система при храненето, превръща рубина в най-важния за човека камък.
Рубинът е важен и за кожата, кръвта и за укрепването на съзнанието. Като цяло този камък има изразени общо укрепващи функции.
Макрокосмически пропорции
Планети: Слънце, Юпитер, Марс.
Божества
Богът на войната Арес (Марс), бог Кронос (Сатурн). Кришна е обичал този камък и го наричал «сямантака». Суря, богът на Слънцето в индуизма, също е свързан с рубина. В исляма се смята, че четвъртото небе, където се проявява божествената благодат и чиито управител е архангел Исрафил, е изградено от рубини.
Астрологичен знак
Този кристал няма астрологичен знак, тъй като енергията му не е временна, а пространствена.
Въздействие
Въздействие чрез излъчване
Рубинът може да се носи ежедневно, тъй като спомага за укрепването на жизнените сили на организма (но само при правилно подбиране на цвета и формата). Същевременно, ако го носите, важно е да разбирате добре съчетаването му с други камъни, за да не се получи конфликт. Тук важно е да се разположи и правилно рубинът: добре е той да се носи в колана, за да бъде разположен в долната част на корема. Камъкът е подходящ и за пиърсинги.
Въздействие върху физическото тяло
Всички телесни системи така или иначе си взаимодействат с рубина, но за нас са важни преди всичко тези, които могат да се променят геометрично. А това са мускулите и мозъкът. Следователно, за хората, които се стремят да усъвършенстват своето тяло и съзнание, този камък е много важен. Важно освен това е взаимодействието с рубина да се обвърже с телесните и умствени практики, защото тогава подхранването на клетките е най-качествено.
Взаимодействието на кристала рубин с изумруда е подходящо за подобряване на зрението.
Въздействие върху мозъка
Излъчването на всеки кристал е свързано преди всичко с мозъка ни, а след това вече и с цялото тяло. Дори ако тялото реагира на камъка, това се случва най-вече чрез мозъка. Кристалът рубин въздейства най-ефикасно върху челните дялове на мозъка.
Прием
Вътрешен прием
Естествен извлек: приготвянето на настойка от рубина във вода е полезно за подхранване на клетките. Кристален извлек: съчетава се добре с клиноптилолит и злато. Добър носител за кристалния извлек е червения чай, пуер.
Външен прием
Когато рубинът се носи в пряк контакт с кожата и дрехите, камъкът трябва да се промива и през нощта да се накисва в минерална вода. Ако се използва кристален извлек, трябва да се правят впръсквания в долната част на корема.
Особености при взаимодействието с камъка
Взаимодействието с камъка трябва да бъде съпроводено с правилно настройване и фокусиране на задачата, която решаваме чрез приемането на този минерал.
Предупреждение
Основният проблем при този камък е неправилният подбор. Препоръчва се камъкът да се взима най-вече от специалисти, а ако искате да направите от него украшение, дайте го на ювелир. Важно е тук да изходите от задачата на камъка, а не от задачата на украшението. Най-добре е обработеният камък да има кубична форма.
Препоръчваме ви да използвате рубинов извлек.
14 януари 2013