Африканска йога
Африка e едно от основните места, в които са се формирали множество високо развити култури и традиции. За съжаление, до нас е дошла само малка част от тяхното художествено и културно богатство.
С нахлуването на европейските колонизатори в различни части на Африка много от уникалните традиции и знания са били унищожени и днес голяма част от предишния потенциал на африканския народ се среща само в „трансформиран“ вид, образуван под натиска на съвременния свят.
Именно затова, когато днес става въпрос за „африкански“ езотерични знания и традиции, понякога е сложно те да бъдат разделени на приложни и теоретични, езотерични и ежедневни, художествени и бойни. Знанията от Африка са намерили израз в различни сфери на човешкия бит, което в много отношения се определя от разселването на африканските роби по територията на огромния американски континент.
Защо йога?
Понятието африканска йога обобщава голямото разнообразие от изкуства и в частност системите от приложен характер, произлезли от африканската традиция.
Понятието „йога“ в случая не се свързва с индийското изкуство, а служи за изразяване на съвкупност от системи с упражнения, практики и изкуства, насочени към външно или вътрешно самоусъвършенстване.
Най-пълният източник при изучаването на културното наследство на Африка, отговарящо на понятието „африканска йога“, е системата от знания на културата Йоруба. Представителите на този етнос са събрали и класифицирали откъслечните знания за африканските религиозни вярвания, а също и различните форми на приложни изкуства, ритуали и празненства, основани върху тези вярвания.
Системата от знания, оформена от културата Йоруба, се основава на принципи, които отразяват ценности, общи за всички африкански народи:
- съхранение и развитие на духа и връзка с висшите сили;
- защита на собствената духовна и физическа енергия от негативни външни прояви и духове;
- съхранение на колективната сила на общността (племето);
- поддържане на естествени връзки с природата (взаимодействие с обкръжаващия свят и неговите прояви (животни, природни явления, растения и т.н.));
Тази система цели структурирането и обединението на знанията на предците, както и съхранението им в период, в който културата на Африка е била заплашена от европейски завоеватели и робство.
Ритъм
В периода, в който африканските култури (Нок (Nok), Мерое (Meróe), Аксум (Aksum), Игбо (Igbo), Иле-Ифе (Ile-Ife) и др.) са били уникални самобитни образувания, те са имали свои собствени култови регалии, символика и космологични понятия. Постепенно с времето те са били обединени от един принцип, който е позволил формирането на единна система от знания и вярвания. Този принцип е ритъмът.
Според определенията, срещани в африканските вярвания и предания, ритъмът е силата или дишането, което определя жизнената дейност на човека. Влизайки в контакт с ритъма, човек започва да получава определена субстанция, подсилваща неговите чувства и усещания и определяща качеството му на съществуване като цяло.
Ритъмът е сила, която помага на носителя на африканската традиция да свързва тялото си в единен възел от чувства, постигайки вътрешна пулсация, която движи тялото и удържа съзнанието в постоянно вътрешно съзерцание
Ритъмът е „ключът“, който отключва много от тайните на Африка, „езикът“, на който са общували народите от различните краища на континента.
Понятието „ритъм“ е било най-дълбоко и последователно изледвано от културата Ифа (Ifa) и по-късно се е пренесло в системата от вярвания Йоруба.
Аше
Наред с функцията да обогатява вътрешните усещания и самосъзнанието, най-важната роля на ритъма е да съединява с Аше – универсалната космическа сила.
За африканците Аше е това, което превръща всичко в движение, това е поглед към света като динамична система, в основата на която е енергията, намираща се в процес на постоянно движение и преобразуване.
Тайната на феномена на африканската култура се състои в това, че тя няма начало, а следователно не може да има и край. Докато тя има дух, сила, енергия, тя може да има безкрайно много имена, но корените й винаги ще изхождат от единния ритъм – Аше.
05 септември 2008