Ароматът е характеристика, отнасяща се към обонянието – едно от шестте сетива, които могат да намерят отражение в природата на вкуса. Всеки аромат има своя вибрационна сила или честота, а тя зависи от неговата сила и качество. Тъй като ароматът се възприема преди всичко чрез дишането, а дишането е основният източник и вносител на енергия за човека, то въздействието, което всеки мирис оказва върху нас, зависи от външната ни реакция към него и вътрешната реакция на организма ни към честотата му.
Най-силните за човека аромати са ароматите, които носят силата на конкретно растение или животно, и които нашите рецептори могат да възприемат. Тоест тук става дума за една физико-химична реакция, която може да протече в тялото ни. Обикновено ароматите предизвикват емоционална, а не чувствена реакция, тъй като представляват не особено сложни летливи връзки, които нашият организъм не усвоява.
Най-силно въздействие върху нас могат да окажат етеричните масла, тъй като това са най-сложните ферментационни миризми, способни да се разтварят и преобразуват в организма. За тази цел те трябва да са запазили качествата, които са имали в растението. Това означава, че качеството на етеричното масло зависи от качеството на изходното растение и от начина на извличане.
Когато става дума за подхранване с аромати, трябва да отбележим две много важни особености. Първата засяга самата честота на аромата, умението да се фокусираме върху нея, за да създадем правилна реакция в тялото. Така качественото етерично масло ще може да ни подхранва и през жизнено активните точки и кожата.
Днес, когато природата променя миризмите си в резултат на промените в честотните характеристики на Земята, особено важно е да не позволяваме на носа си, така да се каже, да се пренастрои към електронните или химичните миризми, защото това ще доведе до рязко понижаване на чувствителността му. Именно затова знанията в областта на ароматерапията са изключително важни.
Втората особеност на подхранването с аромати се крие в способността да се отнасяме с внимание към тях, да се настроим към тях. Днес познанието за аромата е условие за качествено съществуване, като трябва да се прави разлика между преживяването на аромата и реакцията към него.